Jak bojovat s jarním nachlazením? Tipy, které Vám pomohou zůstat fit!


Pro jaro jsou typické teplotní výkyvy počasí, díky kterým pak řadu z nás může zaskočit nachlazení, rýma a kašel. Jeden den si jaro užíváme v tričku a druhý den vytahujeme ze skříně zimní bundu. Jak předcházet jarním nachlazením a dalším respiračním infekcím, abychom si jaro mohli užívat?  

 Nachlazení versus chřipka

Je mnoho těch, kteří nachlazení zaměňují s chřipkou. Chřipka je vážnější onemocnění, pro které je typická horečka, únava, malátnost, nechutenství, zimnice, bolesti svalů a kloubů. Od druhého dne se objevuje suchý dráždivý kašel. Spolehlivým opatřením proti chřipce je očkování. Doporučeno je zejména u osob nad 65 let a chronicky nemocným. Oproti chřipce nachlazení nemá vážný průběh a po několika dnech dochází k uzdravení. Nachlazení je snadno šiřitelné infekční onemocnění horních cest dýchacích. Nemocného trápí především rýma, kašel, bolesti v krku a horečka. Tyto nepříjemné symptomy ale obvykle ustupují během deseti dnů. Na nachlazení není lékařem předepisován žádný lék, léčí se pouze symptomy nachlazení jako je např. rýma.

Nejlepší prevence proti nachlazení

Jako nejlepší prevencí proti nachlazení je podle lékařů pestrá a vyvážená strava s dostatkem potřebných vitaminů a minerálů. Neméně důležitý je také pohyb na čerstvém vzduchu, dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, pravidelný odpočinek a psychická pohoda. Není žádnou novinkou, že na zvýšené náchylnosti k onemocněním se podílí do značné míry i stres. V případě potřeby je důležité také sáhnout po kvalitních doplňcích stravy, které podpoří nejen imunitu, ale také celkové zdraví. My pro Vás máme tipy z řady unikátních doplňků stravy Diamond Immunity.

 1. Immunity Boom je “SILNÝ POSILOVAČ IMUNITY” a metabolismu obsahující 100% přírodní, dvojitý extrakt z léčivých hub, kořen MACA a veganská probiotika. Imunity Boom přispívá k normální funkci imunitního systému a snížení toxické zátěže
 2. Probio Power. Zdravá střeva jsou zásadní předpokladem správné funkce imunitního systému. K osídlení správným poměrem mikroorganismů přispívá doplněk stravy Probio Power. V každé jeho dávce najdete 8 různých kmenů, 12 miliard VEGANSKÝCH PROBIOTIK, SPECIÁLNÍ PREBIOTICKOU VLÁKNINU Z LÉČIVÝCH HUB a lyofilizovaného prášku z Manihot Esculenta.

 Jaké dodat tělu vitamíny a minerály?  

Nejen na jaře, ale během celého roku, jsou běžně dostupné různé druhy ovoce a zeleniny, které jsou bohatou zásobárnou vitamínů a minerálů. Přednost byste však měli dávat domácím sezónním druhům ovoce a zeleniny, které nedozrávají pod umělým osvětlením.

Zázračný vitamín C

Vitamín C (kyselina askorbová) je jedním z nejdůležitějších vitamínů v lidském těle. Má významné antioxidační účinky, podílí se na tvorbě hormonů a snižuje hladinu cholesterolu. Je zásadním vitamínem pro svaly, kosti, cévy i kůži. Vitamín C obsažen v ovoci a zelenině. Bohatým zdrojem jsou například šípky, rakytník, citrusy, kiwi, medvědí česnek, řeřicha, růžičková kapusta, kysané zelí aj. V tropických plodech najdete vitamín C například v papáje.

 

 

Vitamíny skupiny B a minerály

Podpořit imunitní systém pomůže především zinek, selen, železo, kyselina listová a vitamíny skupiny B. Bohatým zdrojem zinku je hovězí maso, vepřové maso, játra, ryby, semínka, luštěniny, ořechy, vaječné žloutky, mléko a mléčné výrobky. Selen najdete v sardinkách, tuňáku, hovězím a kuřecím masu, ve vejcích a špenátu. Kyselina listová se vyskytuje zejména v listové, košťálové a kořenové zelenině, ořeších, semínkách a obilovinách. Zdrojem železa je hovězí a jehněčí maso a vnitřnosti. Pod označením B komplex je skupina vitamínů (B1-B12), jejichž role je velmi důležitá pro správnou funkci těla a orgánů. Vitamín B se nachází v mnoha potravinách např. v kvasnicích, celozrnných obilovinách, ovesných vločkách, vláknině, luštěninách, ořeších, v listové zelenině, v mrkvi, čerstvých okurkách aj.

 

Stejně důležité pro zdraví jsou kromě vitamínů také minerály, na které se bohužel často zapomíná. Minerální látky dodávají sílu a pevnost tělesným tkáním, kostem a zubům a přispívají k řadě životních funkcí. Mezi nejdůležitější minerály patří sodík, draslík, chlor, hořčík, vápník, jod, železo, selen, zinek, chrom, měď, mangan aj. Chcete-li zajistit Vašemu tělu optimální množství minerálních látek, doporučujeme doplněk stravy Mineracell. Jde o komplex 35 minerálů a stopových prvků pro výživu buněk. Minerály jsou základními stavebními „kameny“ pro lidské tělo, které je potřebuje přijímat, protože si je neumí samo vyrobit. Anorganická výživa je tím nejpřirozenějším léčivým způsobem, který před několika desítkami let objevili šamani v paraguayské džungli. MineraCell je unikátní komplex minerálů, představující vhodnou součást denní výživy.

 

Zásobte tělo betaglukany! 

Betaglukan je látka, kterou mnozí odborníci považují za nejúčinnější podporu v posilování imunitního systému. Betaglukany příznivě ovlivňují celou řadu dalších zdravotních obtíží, např.:

 • vysoký krevní tlak a hypertenzi,
 • hladinu cholesterolu,
 • prevence rakoviny,
 • nežádoucí účinky chemoterapie,
 • cévní mozkové příhody,
 • únavu
 • chronický únavový syndrom,
 • obranyschopnost organismu,
 • mají afrodiziakální účinky,
 • jsou významným zdrojem vitamínu C, D, selenu, železa a zinku.

 Betaglukany mají široké využití, přispívají:

 • k normální činnosti imunitního systému v období zvýšené fyzické a psychické zátěže,
 • ke zvýšení pocitů energie,
 • ke zmírnění projevů stárnutí,
 • ke snížení vysokého cholesterolu,

Příznivý vliv na organismus mají betaglukany během ozařování a chemoterapie. Jsou intravenózně podávány po operacích, aby se zabránilo infekci. Vhodné jsou jako podpora během některých onemocnění jakými je např. diabetes, rakovina, HIV/AIDS, nachlazení, chřipka, alergie, astma, ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc, revmatoidní artritida, dermatitida, ekzém, rány a popáleninách.

A právě betaglukany najdete i v doplňcích stravy Diamond Immunity (Immunity Boom, Metal Detox a Acid Detox). 

Babské rady na nachlazení

Při rýmě a nachlazení můžete také vyzkoušet oblíbené babské rady, které čerpají ze síly přírody a zkušeností našich předků.

 • Na rýmu heřmánek

Osvědčeným receptem na rýmu je heřmánek, který se pyšní protizánětlivými a dezinfekčními účinky. Ideální je, pokud budete při rýmě popíjet heřmánkový čaj, navíc oslazený medem, který dezinfekční účinek ještě zesiluje. Kromě čaje můžete heřmánek také inhalovat, protože uvolňuje ucpané dutiny.

 

 

 

 • Bolest v krku

Známým a oblíbeným tipem na bolavý krk je kloktání slanou vodou. Při bolestech v krknu prospěje heřmánkový čaj slazený medem a čaj ze šalvěje. Vhodné jsou také šalvějové pastilky, které uleví od bolesti. Zapomenout nesmíme ani na slavný Priessnitzův obklad, kdy šátek namočíte do studené vody, přikryjete jej fólií a ručníkem a necháte zapařit. Pomáhá nejen proti bolesti v krku, ale také proti kašli a zahlenění průdušek, pokud jej přiložíte na hrudník.

 • Zázvor

Velmi oblíbeným pomocníkem při nachlazení je zázvorový čaj. Zázvor obsahuje nejen esenciální oleje, ale také mnoho vitaminů a minerálů. Je bohatým zdrojem vitamínu A, B1, B2, C, E a minerálních látek, jako jsou sodík, hořčík, fosfor, vápník, železo a draslík. Zázvorový čaj připravíte tak, že zázvor nakrájíte a zalijete horkou vodou, stejně jako čaj. Vhodné je čaj osladit medem.

 

 

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud se však příznaky nachlazení zhoršují nebo zůstávají stejné a trvají déle než týden, je nutné navštívit lékaře. I z běžného nachlazení se může rozvinout vážnější onemocnění jako je například chřipka a zápal plic. Jen lékař zjistí, zda se jedná o onemocnění bakteriálního původu, na který jsou nasazena antibiotika.

Základem zdraví je prevence

I když se nachlazení nevyhne nikomu, v případě eliminace rizikových faktorů a dodržování zásad zdravého životního stylu, mu lze účinně předcházet. V našem e-shopu najdete vysoce kvalitní doplňky stravy na podporu zdraví. Investice do zdraví se vždy vyplatí! Pevné zdraví po celý rok, to jsou doplňky stravy Diamond Immunity!

 

 

 

https://www.klubzdravi.cz/clanky/2526_ucinna-prevence-proti-ryme-a-nachlazeni
https://www.rehabilitace.info/vitaminy/vitamin-b/
https://www.rosenpharma.cz/blog/vitaminy-b-v-potravinach-a-potravinovych-doplncich
https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/mineraly-ktere-nam-nejcasteji-chybi-33.html
https://www.mojezdravi.cz/prirodni-medicina/babske-rady-proti-nachlazeni-zvladnete-zimu-bez-leku-2017.html

 

 

 

Komentáře jsou vypnuty