Antibiotika: k čemu slouží a jak zmírnit trávicí obtíže při jejich užívání?


Před objevením antibiotik bylo až 30 % bakteriálních infekcí příčinou úmrtí. Naštěstí dnes díky antibiotické léčbě dochází ke spolehlivému vyléčení nemocného. S antibiotiky se někdy v životě setkal každý z nás. Bohužel během jejich užívání dochází k narušení střevní rovnováhy, což se může projevit v podobě nepříjemných zažívacích obtíží. Jak se těmto častým komplikacím během antibiotické léčby bránit? Odpověď najdete v našem článku.

 Co jsou antibiotika?

Antibiotika byla původně získávána z bakterií nebo hub, ale dnes se vyrábí především uměle. Antibiotika tlumí růst a množení mikroorganismů (bakteriostatická antibiotika) nebo je usmrcují (baktericidní antibiotika). Nejznámějším antibiotikem je penicilin, který v roce 1928 objevil Alexandr Fleming. Antibiotika jsou léky, které jsou předepisovány v případě bakteriálních infekcí. Existuje mnoho druhů antibiotik, a proto je k léčbě bakteriální infekce nutné zjistit druh bakterie, která infekci vyvolala a pak vybrat vhodný typ antibiotik. Antibiotika jsou v drtivé většině případů předepisována lékařem na lékařský předpis. Volně prodejné jsou ale některé antibiotické gely či masti. Nejčastěji jsou antibiotika užívána jako tablety, kapsle, roztoky k nitrožilnímu podání, ale také krémy, gely a masti.

 

 

Kdy začnou antibiotika účinkovat?

Velkou výhodou antibiotik je to, že začnou účinkovat téměř ihned. Ke zlepšení symptomů onemocnění dojde většinou již během 2 až 3 dnů. Nejčastěji jsou antibiotika předepisována na dobu 7 až 14 dní. U některých onemocnění jako je např. lymská borelióza je však nutné užívat antibiotika i déle. Naopak někdy postačí antibiotika užívat jen 3 dny. Vždy tak záleží na původci onemocnění. O délce užívání antibiotik rozhoduje lékař. Důležité je, aby po zlepšení příznaků onemocnění, byla antibiotika dobrána v celé dávce, protože jen tak může dojít ke spolehlivému vyléčení onemocnění. Pokud nedojde k dobrání lékařem předepsané dávky antibiotik, je vysoce pravděpodobné, že dojde k opětovnému rozvoji příznaků infekce nebo ke vzniku bakteriální rezistence, což znamená, že antibiotika přestanou na bakterie působit.

Pozor na antibiotickou rezistenci!

I když antibiotika jsou vysoce účinné a spolehlivé léky, díky tzv. antibiotické rezistenci mohou v některých případech přestat účinkovat. Tato antibiotická rezistence způsobuje, že antibiotika nejsou schopna škodlivé bakterie buď usmrtit nebo zabránit jejich růstu, protože se bakterie naučí blokovat účinek antibiotik. Někdy proto bývají lékařem naordinována tzv. širokospektrální antibiotika, která ničí mnoho různých druhů bakterií.

Antibiotika léčí řadu onemocnění

Antibiotika jsou využívána při léčbě bakteriálních infekcí, z nichž nejčastější jsou infekce močových cest, záněty dutin a středouší a streptokoková angina. Proti virovým onemocněním a onemocněním vyvolaným plísněmi však antibiotika nefungují. Je proto zbytečné, aby se pacient dožadoval od svého lékaře předepsání antibiotik. Pomoci však mohou antivirotika či antimykotika.

Nežádoucí účinky

U antibiotické léčby se pacienti mohou setkat s nepříjemnými nežádoucími účinky. Nejčastější nežádoucí účinky jsou trávicí potíže v podobě průjmů, zvracení, nevolnosti. Někdy je pro zmírnění těchto obtíží užívat antibiotika s jídlem, což bohužel ne vždy lze, protože některá antibiotika je nutné užít nalačno. V případě nežádoucích účinků dlouhodobého charakteru je vždy nutné kontaktovat lékaře.

 

 

Antibiotika a probiotika

Při léčbě antibiotiky jsou velmi vhodná probiotika, a to zejména při užívání širokospektrálních antibiotik. Tento typ antibiotik totiž velmi výrazně narušuje střevní mikrobiom neboli střevní mikroflóru. Důvodem je to, že širokospektrální antibiotika působí nejen na škodlivé bakterie, ale i na ty přátelské, které se vyskytují v našich střevech a jsou pro naše zdraví naprosto zásadní. K obnovení střevní mikroflóry tak přispívají právě probiotika.

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou živé mikroorganismy obývající stěny tlustého střeva a vytvářející střevní mikroflóruTyto mikroorganismy žijí v našem zažívacím traktu, kde produkují především kyselinu mléčnou, která redukuje hnilobné a patogenní bakterie ve střevech. Probiotika tak zajišťují správnou funkci střev, čímž posilují imunitu. Jsou-li probiotika konzumována pravidelně a v dostatečném množství, mají blahodárné účinky na naše celkové zdraví. Probiotika jsou doporučována během užívání antibiotik. Probiotika lze konzumovat buď z přírodních zdrojů. Vysoký obsah probiotik má kysané zelí, jogurty s živými kulturami, acidofilní mléko, podmáslí aj. Máte-li pochybnosti, zda svému tělu zajišťujete optimální množství probiotik, není nic jednoduššího než sáhnout po některém z doplňků stravy.

Síla z přírody pro zdraví Vašich střev, to je Probio Power

K osídlení tím správným poměrem mikroorganismů přispívá doplněk stravy kvalitních probiotik Probio Power. V každé jeho dávce najdete 8 různých kmenů, 12 miliard veganských probiotik, speciální prebiotickou vlákninu z léčivých hub a lyofilizovaného prášku z Manihot Esculenta, známého jako maniok, tapioka, nebo kasava. Veganská probiotika přispívají ke zlepšení funkce trávicího traktu a udržují Vaše střeva v optimálním stavu. Probio Power, to je ta správná volba pro Vaše zažívání.

 

Nejen Probio Power, ale další vysoce kvalitní produkty Diamond Immunity naleznete na našem e-shopu. Pevné zdraví po celý rok, to jsou doplňky stravy Diamond Immunity.

 

 

https://www.sandoz.cz/o-spolecnosti-sandoz/nase-terapeuticke-oblasti/antibiotika
https://cs.medlicker.com/1698-antibiotika

 

Komentáře jsou vypnuty