Klíšťata útočí! Víte, jak se chránit?


K létu patří neodmyslitelně patří častější pobyt v přírodě. K létu ale patří také parazit, který nám může nejen léto pořádně znepříjemnit. Určitě tušíte, že jde o klíště. Klíšťata se ale nevyskytují jen v lesích, jak si mnozí mylně myslí, ale setkat se s nimi můžeme i v městském parku. Víte, jaké nemoci klíšťata přenáší a jak se jim bránit?

Klíště obecné

Klíšťata jsou cizopasníci patřící mezi roztoče a jsou nejčastějšími přenašeči infekčních chorob, z nichž nejznámější je lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Dospělá klíšťata se nejčastěji vyskytují v trávě vysoké od dvaceti centimetrů do jednoho metru na stoncích, popř. na nízkých keřících. Klíště je zde uchyceno za zadní nohy a čeká na procházejícího člověka či zvíře. Jakmile se člověk klíštěte dotkne, klíště se okamžitě reflexivně přichytí a posléze se zakotví pomocí ozubeného mechanismu v kůži.

 

 

Onemocnění přenášená klíšťaty

Klíště obecné je obávaným přenašečem řady onemocnění (borelióza, klíšťová encefalitida a ehrlichióza). Všechny tyto choroby mohou vést k trvalému těžkému poškození zdraví, ve vzácných případech dokonce i ke smrti. Imunitní systém k boji proti infekčním onemocněním se proto vyplatí podporovat nejen v zimě, ale také v létě. Podpora imunity přispívá k normální funkci imunitního systému, my doporučujeme Immunity Boom, silný posilovač imunity!

Klíště a onemocnění

Klíště je nejvýznamnějším přenašečem neuroinfekcí ve střední Evropě. V roce 2016 bylo v ČR nahlášeno 4694 případů onemocnění lymeskou boreliózou. Kolem 20 – 30 % nákaz nemusí vykazovat v první fázi onemocnění žádné příznaky. Pak bohužel borelióza přechází do těžko léčitelných chronických forem. Pro úspěšnou léčbu boreliózy je nejdůležitější včasné odhalení onemocnění a okamžité zahájení léčby antibiotiky. Bakteriemi lymeské boreliózy je nakaženo až 35% klíšťat. Kromě lymeské boreliózy přenášejí klíšťata také klíšťovou encefalitidu, nebo méně známou ehrlichiózu. Klíšťovou encefalitidou onemocní v ČR ročně přibližně 500–800 lidí. Tomuto onemocnění lze účinně předcházet očkováním.

Aktivita klíšťat

Infikovaná klíšťata, která mohou roznášet původce těchto nemocí, se vyskytují po celé České republice. Existují však oblasti s vyšším rizikem infekce. Jsou to jižní Čechy, podhůří Šumavy, okolí Prahy, Bruntálu a Brna, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí. Během léta je aktivita klíšťat obvykle na stupni 3 až 4. Ve všech okresech je riziko napadení klíšťaty střední až vysoké. Doporučujeme před pobytem v přírodě použít repelent, vhodně se obléknout, po pobytu v přírodě se prohlédnout, případně odstranit přisátá klíšťata.

 

 

  • Stupeň 3 = středně velké riziko. Doporučeno je použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
  • Stupeň 4 = vysoké riziko. Doporučeno je použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Jak správně vyndat přisáté klíště?

Klíště odstraňujte pinzetou nebo speciálními kleštičkami na klíště. Pokud klíště vytahujete holýma rukama, následně si ruce pečlivě umyjte. Klíště uchopíte co nejblíže kůži a kývavými pohyby nebo otáčením ho pomalu vyvikláte. Ranku po vyjmutí klíštěte ihned dezinfikujte. Pokud chcete vědět, zda bylo klíště infikované, odešlete ho do laboratoře na vyšetření.

Jak se chránit?

·       Do přírody noste vhodné oblečení

V přírodě noste světlé oblečení z hladkých materiálů, které klíštěti ztíží jeho uchycení. Černým a tmavým barvám se raději vyhněte.

·       Používejte v přírodě repelent

Aplikaci repelentu pravidelně během pobytu venku opakujte.

·       Pohybujte se po zpevněných cestách, nechoďte vysokou trávou

Ve vysoké trávě si nesedejte a nelehejte. Vyhněte se vstupu do bujné vegetace a křovin.

·       Prohlížejte se při pobytu venku

Během pobytu venku se občas prohlédněte.

·       Po návratu domů si zkontrolujte tělo

Zakousnutí a přisátí klíštěte trvá přibližně 6-8 hodin.

·       Pozor na domácí mazlíčky

Vybavte svého psa a kočku antiparazitiky. Přisáté klíště na domácím mazlíčkovi představuje riziko nejen pro něj, ale i pro vás.

·       Udržujte svou zahradu

Udržujte trávu na zahradě v optimální výšce, vysoká tráva poskytuje klíšťatům ideální podmínky pro život. Posekané trávě se klíšťata vyhýbají.

  • Podpořte zdraví svého imunitního systému

Konzumujte pestrou a vyváženou stravu s dostatkem všech zdraví prospěšných látek. Jídelníček je vhodné obohatit doplňky stravy na podporu imunity. My doporučujeme silný posilovač imunity Immunity Boom. Ingredience obsažené v Immunity Boom jsou vyráběny v maximální možné dostupné přirozené biologické formě pro co nejúčinnější vstřebání do lidského organismu. Immunity Boom obsahuje složky přispívající k normální funkci imunitního systému, snížení toxické zátěže, odstranění starých nebo poškozených buněk a pozitivně ovlivňující vlastní hojivé procesy těla.

 

Nejen Immunity Boom, ale také další unikátní doplňky stravy najdete na našem e-shopu! A navíc s dopravou ZDARMA!

 

https://www.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/predpoved-aktivity-klistat
https://www.klistova-encefalitida.cz/co-je-klistovka
http://www.kliste-prevence.cz/clanek/jak-se-co-nejlepe-chranit-pred-klistaty-19
http://www.kliste-prevence.cz/onemocneni

Komentáře jsou vypnuty