Znáte tajemství bezpečného opalování?


Dříve byla snědá pokožka typická pro chudinu, zatímco v lepší společnosti byla za krásnou považována pleť alabastrově bílá.  Bronzově opálená pokožka je v současné době symbolem zdraví a krásy. I u opalování je ale třeba mít na paměti, že všeho s mírou. Nadměrná expozice slunečním paprskům způsobuje předčasné stárnutí pleti a zvyšuje riziko rakoviny kůže. Jak se správně, a hlavně bezpečně opalovat?

Slunce jako lék

Slunce má pozitivní vliv na psychiku a lidské zdraví. Kdo by neznal přísloví, které říká, že kam nechodí slunce, chodí lékař. Na druhou stranu slunce může také škodit. Dlouhý pobyt na slunci vede bez dostatečné ochrany až ke vzniku rakoviny kůže. Největším zdravotním přínosem slunce je vitamín D, který tělo získává právě díky slunečnímu záření.

 

 

 

Slunce a vitamín D

Vitamín D nejúčinněji získáváme díky slunci, ale obsažen je i ve stravě. Nemusíme ale na slunci trávit celý den, podle lékařů stačí jen několik minut denně. Poté, co se vitamín D dostane do těla, přeměňuje se na hormon kalcitriol, který ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu. Má pozitivní účinky na imunitní systém, zažívání i psychiku a je důležitý pro normální stav kostí. Vitamín D naleznete v unikátním doplňku stravy Forever Young, který přispívá ke zdravému stárnutí. Jde o doplněk stravy, který podpoří nejen stav pleti a imunitu, ale také přispívá ke zpomalení procesů stárnutí.

Bezpečné opalování

Při pobytu na slunci je nutné myslet na to, že všeho moc škodí. Opakovaná expozice slunečním paprskům bez dostatečné ochrany vede k riziku rakoviny kůže. Důležité je chránit se kvalitním a voděodolným opalovacím krémem s UV filtrem a ochranným faktorem, vyšším než 15. U moře je nutné použít krémy s ochranným faktorem alespoň 30. Aplikace krému se doporučuje 15 až 30 minut před plánovaným pobytem na slunci a aplikaci je vhodné opakovat každé dvě hodiny. Slunci bychom se měli vyhnout mezi 11 a 16 hodinou.

 

 

Tipy na bezpečný pobyt na slunci

  • Se sluněním začínejte postupně. Bledou pleť nevystavujte slunci déle než půl hodiny a vždy s ochranným krémem.
  • Jako ochranu proti slunečnímu záření používejte širokospektrální solární kosmetiku, která blokuje jak UVB paprsky, tak i UVA.
  • Ve vodě používejte voděodolné přípravky.
  • Nezapomínejte chránit také rty, oči a uši.
  • Nepobývejte na slunci bez pokrývky hlavy, která pomůže zabránit úpalu.
  • Dodržujte dostatečný pitný režim, protože kůže na slunci se rychle vysuší, ztrácí pružnost a objevují se vrásky.
  • Spálit se můžete i ve stínu a tehdy, když je slunce schované za mraky.
  • Nezapomínejte na ošetření pleti po opalování.

Znáte svůj fototyp?

Solární kosmetiku vybírejte podle typu pleti a svého fototypu. Fototyp je dán intenzitou pigmentace a závisí na tom, jak kůže reaguje na vystavení slunci. Čím světlejší kůži, vlasy a oči člověk má, tím je číslo fototypu nižší. To znamená, že je méně odolný vůči slunečnímu záření. Nejčastěji jsou uváděny 4 základní fototypy.

Fototyp I

Jde o osoby s velmi citlivou pokožku. Mají bledou pleť, pihy, světlé oči a světlé, nazrzlé až zrzavé vlasy. K tomuto fototypu patří asi 2 % obyvatelstva. Při opalován vždy dochází k zarudnutí pleti a jen zřídka zhnědne. Pokožka se velmi rychle spálí, a proto je nutné použít přípravky na opalování s vysokým faktorem (SPF 50+), ideálně přípravky přímo na citlivou pokožku.

Fototyp II

Osoby mají také citlivou pokožku, která často zrudne a jen občas zhnědne. Patří sem cca 12 % populace. Typická je světlá pleť, blonďaté a světle hnědé vlasy, modré a zelené oči. Vhodné je opalování s prostředky s SPF 20 až 25, u moře 30 až 40.

Fototyp III

Nejpočetnější skupina v populaci, a to až 78 %. Jde o osoby, kterým po pobytu na slunci pokožka někdy zrudne, ale poté zhnědne. Pokožka je bez pih, typické jsou světle hnědé až kaštanové vlasy a hnědé oči. Ke spálení sice může dojít, ale po opálení má pokožka bronzovou barvu. Vhodné jsou ochranné krémy s faktorem 10 až 15, u moře s faktorem 20.

Fototyp IV

Do této skupiny patří lidé s pokožkou, která je velmi odolní a snadno zhnědne. Jde o cca 8 % populace. Tyto osoby mají tmavě hnědé až černé vlasy. Vhodný je ochranný faktor 5, u moře faktor 15 až 20. I když jde o skupinu osob, která se velmi dobře opaluje, i přesto je nutná kvalitní ochrana, která snižuje riziko vzniku rakoviny kůže a poškození pokožky.

Forever Young je ideálním pomocníkem na podporu zdraví a krásy během Vaší dovolené.

Nejen tento, ale také další vysoce kvalitní doplňky stravy na podporu zdraví najdete na e-shopu diamondimmunity.com!

 

 

https://www.medaprex.cz/magazin-krasy

https://www.lekarna.cz/clanek/jak-na-zdrave-opalovani/

https://www.celostnimedicina.cz/jaky-jste-fototyp.htm

 

Komentáře jsou vypnuty