Letní grilování a salmonelóza. Víte, jak jí předcházet?


K létu neodmyslitelně patří setkávání s přáteli a dobré jídlo. Pro letní období je oblíbené grilování. V horkém letním počasí se ale všechny potraviny rychleji kazí a na to je třeba myslet. Častým onemocněním je v létě právě salmonelóza, které může vzniknout v důsledku nedostatečné tepelné úpravy masa. Jak salmonelu rozpoznat a jak se vyhnout?

Salmonelóza

Salmonelóza, laicky označována také jako salmonela, je velmi nepříjemné střevní onemocnění, pro které je typický vodnatý průjem, horečka, bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Inkubační doba salmonelózy je cca 8 hodin až 5 dní, ale první příznaky onemocnění se obvykle projeví již do 48 hodin od nákazy. Salmonelóza je poměrně časté průjmové onemocnění bakteriálního původu. Původcem je bakterie Salmonela, která se do organismu dostává nejčastěji díky infikované potravě. Bakterie salmonely má schopnost pronikat do hlubších vrstev sliznice a odtud se může dostat až do krve a být roznesena po celém tělem, a proto se nevyplatí salmonelu podceňovat. K podpoře zdraví a prevenci salmonelózy mohou být v letních měsících užívána probiotika a doplňky stravy na podporu imunity. Naším tipem jsou probiotika Probio Power a silný posilovač imunity Immunity Boom. Dodržování  hygienických opatření je ovšem to nejdůležitější opatření, a to nejen v létě.

Příčiny salmonelózy

Pokud se ale domníváte, že k salmonelóze může dojít jen z nedopečené masa, musíme vás zklamat. Ke kontaminaci může dojít i během procesu zpracování masa na jatkách a jeho následném skladování. Může se stát, že zvíře, jehož maso konzumujeme, již bakterii mělo a skrze něj dochází ke kontaminaci člověka. Kromě masa je ovšem riziková v letních měsících také konzumace pokrmů, které obsahují syrová vejce, např. domácí majonéza. K nákaze může dojít i tehdy, kdy se syrové maso dostane do kontaktu se zeleninou, která se pak už na rozdíl od masa tepelně nezpracuje. To se stává, pokud připravujeme maso a zeleninu na stejném kuchyňském prkénku, či používáme stejný nůž. Důležité je, abychom důsledně dbali na dodržování hygienických opatření při přípravě pokrmů, protože jen tak lze případnou nákazu omezit či vyloučit. 

 

Léčba

Pacientům trpícím salmonelou je doporučen klid na lůžku, dieta a dostatek tekutin. Velmi důležité je zabránit dehydrataci organismu, která bývá nejvážnější komplikací tohoto onemocnění. Naštěstí u většiny pacientů komplikace nenastávají. V některých případech je však nutná hospitalizace, a to právě z důvodu dehydratace. Někdy je třeba pacientovi podávat antibiotika, ale obvykle postačí léky čistící střeva. Doporučeny jsou volně prodejné léky jako je např.  endiaron a k zabránění dehydratace jsou vhodné rehydratační roztoky, které jsou volně prodejné v lékárnách. Tyto rehydratační roztoky obsahují všechny potřebné látky jako je sodík, draslík, citrát a glukózu zlepšující vstřebávání ve střevě. Doporučena jsou ovšem také probiotika. Vysoce kvalitní probiotika představuje doplněk stravy Probio Power. Probio Power v každé dávce obsahují 8 různých kmenů, 12 miliard VEGANSKÝCH PROBIOTIK, SPECIÁLNÍ PREBIOTICKOU VLÁKNINU Z LÉČIVÝCH HUB a lyofilizovaného prášku z Manihot Esculenta – známého jako maniok, tapioka, nebo kasava. Proveotics pozitivně ovlivňují trávicí systém a přispívají k normální funkci imunitního systému.

Kdy vyhledat lékaře

Během prvních příznaků onemocnění obvykle stačí léčba za pomoci tekutin a volně prodejných léků. Jiná situace nastává, pokud má pacient horečku a projevuje známky dehydratace. Lékaře je vždy nutné navštívit, pokud se příznaky salmonely objeví u dětí, seniorů a chronicky nemocných jedinců.

Dieta

Během dietních opatření při léčbě salmonelózy je důležité vyhnout se mastným, kořeněným a dráždivým pokrmům. Kromě toho je nutné vyvarovat se mléku a ovoci. Doporučen je ale banán a strouhaná jablka. Vhodné jsou suchary, rýže, dušená mrkev, zeleninové vývary. Postupně lze přidávat těstoviny a pomalu přecházet na běžnou stravu.

Léto a doplňky stravy

Nejen v létě, ale během celého roku je vhodné podpořit zdraví kvalitními doplňky stravy nejen na podporu imunity, ale celkového zdraví. Řada kvalitních doplňků stravy Diamond Immunity nabízí produkty pro Vaše specifické potřeby. S dopravou zdarma je najdete na našem e-shopu.

Pevné zdraví po celý rok, to jsou doplňky stravy Diamond Immunity.

 

https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/prujem-v-lete-nezavini-jen-salmonely-jak-se-vyhnout-strevni-infekci-2843.html
https://www.mojezdravi.cz/nemoci/salmonela-salmoneloza-4355.html
https://www.lekarna.cz/clanek/salmonela/

Komentáře jsou vypnuty