Naučte se snídat zdravě


Snídat nebo nesnídat? Sladkou nebo slanou snídani? Anglickou snídani nebo raději cereálie? Kolem snídaní panuje spousta mýtů a mnozí tak vlastně neví, co snídat. Snídaně je podle odborníků na výživu nejdůležitějším jídlem celého dne, protože pomáhá správně nastartovat metabolismus. Díky správnému složení snídaně je tak člověk schopen čelit fyzickému i psychickému stresu, který současná hektická doba přináší.

Nezdravá snídaně vám udělá v těle pěknou spoušť

Pod pojmem nezdravá snídaně si můžete představit typickou anglickou snídani, kterou mnozí tolik zbožňují. Opečená slanina, párky, vajíčka, fazole a topinky. Anglická slanina má mnoho milovníků, ale rozhodně nejde o nic zdravého. Slanina nemá vysokou nutriční hodnotu. Obsahuje příliš nasycených mastných kyselin, což vede ke zvýšení zlého cholesterolu v krvi a tím i vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění. Pokud si nedokážete slaninu odepřít, sáhněte raději po krůtí nebo kuřecí. Pokud to lze, vyhněte se stejně tak i párkům. Fazole a rajčata či jiná zelenina ano, ale ne smažené na oleji. A to samé platí o tolik oblíbených vajíčkách. Mnohem lepší pro zdraví jsou vejce vařená, a proto si volské oko raději odpusťte. Není žádnou novinkou, že topinky obsahují karcinogenní látky, a proto zkuste raději obyčejný chléb.

Zdravá snídaně

Pod zdravou snídaní si každý představí něco jiného. Podle odborníků na zdravou výživu by však zdravá snídaně měla obsahovat zejména cereálie, jogurt a ovoce.

Ovesné vločky obsahují beta glukan, jehož pravidelná konzumace snižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi. Obsahují také další tělu prospěšné látky jako je např. draslík, omega-3 mastné kyseliny. Velmi doporučovanou snídaní jsou ovesné vločky s přidáním mléka, medu a ovocem podle chuti, vhodné jsou maliny, jahody, jablka, borůvky. Ovesné vločky lze před jídlem na 15 minut namočit do mléka, případně krátce povařit, aby změkly. Jogurty jsou nezbytnou součástí zdravé snídaně. Jako nejvhodnější jogurt ke zdravé snídani, je řecký. Řecký jogurt obsahuje velké množství vápníku a proteinů. Volte raději obyčejný bílý jogurt, který si sami dochutíte ovocem.

Mnozí výživoví poradci jako ideální snídaňové ovoce doporučují obyčejný banán. Banán je totiž ideálním ovocem proti pocitům hladu, které jsou v dopoledních hodinách tak časté. Banán obsahuje škrob, a proto má žaludek mnohem delší dobu pocit sytosti. Vhodné je také zařadit do snídaně grep, který je ceněn zejména díky své schopnosti nastartovat metabolismus. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům.

 

 

Co ještě přidat k snídani? 

Lněná semínka do misky s cereáliemi nezapomeňte přidat. Jde totiž o bohatý zdroj omega-3 mastných kyselin a antioxidantů s pozitivním působením proti rakovině prsu. Ale pozor, kupte si raději semínka nadrcená, protože tělo celá semínka neumí dobře trávit. Vejce jsou velmi vhodnou snídaňovou potravinou. Kromě kvalitních živočišných bílkovin obsahují také vápník a vitamin D. Raději, než černý čaj slazený cukrem si dopřejte zelený čaj, který dodá tělu energii. Zelený čaj je známý svými blahodárnými účinky na naše tělo zejména díky vysokému obsahu antioxidantů.

 Nezapomeňte na probiotika

Probiotika jsou živé mikroorganismy obývající stěny tlustého střeva a vytvářející střevní mikroflóru. Tyto mikroorganismy žijí v našem zažívacím traktu, kde produkují především kyselinu mléčnou, která redukuje hnilobné a patogenní bakterie ve střevech. Probiotika tak zajišťují správnou funkci střev, čímž posilují imunitu. Jsou-li probiotika konzumována pravidelně a v dostatečném množství, mají blahodárné účinky na naše celkové zdraví. Probiotika jsou doporučována také během užívání antibiotik. Probiotika lze konzumovat buď z přírodních zdrojů. Vysoký obsah probiotik má kysané zelí, jogurty s živými kulturami, acidofilní mléko, podmáslí aj. Máte-li pochybnosti, zda svému tělu zajišťujete optimální množství probiotik, není nic jednoduššího než sáhnout po některém z doplňků stravy.

Síla z přírody, to je Probio Power

K osídlení tím správným poměrem mikroorganismů přispívá doplněk stravy kvalitních probiotik Probio Power. V každé jeho dávce najdete 8 různých kmenů, 12 miliard veganských probiotik, speciální prebiotickou vlákninu z léčivých hub a lyofilizovaného prášku z Manihot Esculenta, známého jako maniok, tapioka, nebo kasava. Veganská probiotika přispívají ke zlepšení funkce trávicího traktu a udržují Vaše střeva v optimálním stavu. Probio Power, to je ta správná volba pro Vaše zažívání.

 

Zdroj:
https://cs.medlicker.com/352-co-s-vasim-telem-udela-zdrava-a-nezdrava-snidane
https://zdravi.euro.cz/leky/probiotika-pro-deti-i-dospele/

Komentáře jsou vypnuty