Nesnesitelná bolest v podobě ledvinové koliky! Pečovat o zdraví ledvin se vyplatí!


S močovými kameny nebo s ledvinovou kolikou se během života potká kolem 5 % populace. Větší riziko jejich vzniku je u mužů. Jde o velmi nesnesitelnou bolest, která je způsobena nejčastěji ledvinovými kameny, které sestupují z ledvin do močových cest a blokují odtok moči. Jak pečovat o zdraví ledvin, aby vás ledvinová kolika nepotkala?

 Co jsou ledvinové kameny?

Onemocnění nazýváme odborně urolitiáza, ale přesný název bývá blíže specifikován podle místa výskytu močových kamenů. Kameny jsou pevné shluky, které připomínají svým tvarem krystaly. Tvořit se mohou kdekoliv v močových cestách (v ledvinách, močovodech i močovém měchýři). Za jejich vznik mohou především odpadní látky jako jsou soli a minerály, které jsou běžně v moči rozpustné. Bohužel někdy dochází k jejich krystalizaci a vytváří se nerozpustné útvary, které jsou za ledvinovou koliku nejčastěji zodpovědné.

 Příčiny vzniku ledvinových kamenů

Ledvinové kameny vznikají působením mnoha faktorů. Hlavní příčinou je zvýšená koncentrace kamenotvorných látek v močovém traktu, které vznikají nejčastěji při malém příjmu tekutin, kdy ledviny filtrují nižší objem sekundární moči. Zvýšený výskyt těchto látek může být způsoben ale také v důsledku fyzické zátěže, při pobytu v horku, kdy dochází ke zvýšenému pocení. Jde především o látky jako vápník, fosfor, uráty a oxaláty. Podstatný vliv na vznik ledvinových kamenů má také pH moči, které by optimálně mělo být kolem pH 5,0 – 6,0. Důležité je mít v organismu také dostatek látek, které kamenotvorné látky rozpouští. Mezi takové látky patří například kyselina citrónová či magnézium.

Pozor na minerální vody!

Podle toho, z čeho je konkrement tvořen, rozlišujeme několik typů ledvinových kamenů. Nejčastějším typem jsou vápenaté ledvinové kameny, které vznikají díky vysoké hladině vápníku v moči. Na vině je především nedostatečný pitný režim, ale také nadměrná konzumace tolik oblíbených minerálních vod a nadměrná konzumace surovin, které zvyšují vstřebávání vápníku do krve a jeho nadměrné vylučování močí. Pozor byste si proto měli dát na rafinované cukry, živočišné bílkoviny a šťavelany. Důvodem však mohou být také genetické dispozice či jiné onemocnění.

Kyselina močová jako příčina urátových kamenů

Ledvinové kameny mohou být složeny z urátů, jejichž hlavní složkou je kyselina močová. Vysoká koncentrace kyseliny močové v organismu může souviset s nemocí dnou, dehydratací organismu nebo vysokou hladinou kyseliny močové v krvi.

Zdraví ledvin příznivě ovlivňuje doplněk stravy Acid Detox, která přispívá ke snížení kyselého prostředí těla, rozpouštění a odstraňování nadbytku kyseliny močové, včetně sedimentu ve formě krystalů na povrchu kloubů. Příznivě ovlivňuje přirozené sebe-imunitní odpovědi a hojivé schopnosti lidského těla. Acid Detox slouží jako ideální spojení pro nezbytné mikroživiny a antioxidanty, aniž by byly během trávení poškozeny.

 Acid Detox přispívá ke snížení nadměrné kyselosti organismu, a tím pozitivně ovlivňuje problémy způsobené nadměrně vysokým pH v lidském těle.

ACID DETOX příznivě ovlivňuje:
• bolestivé zánětlivé reakce spojené se sedimentací kyseliny močové,
• mikrocirkulace krve v postižených oblastech,
• zdraví ledvin,
• řízení mikro-minerálů,
• vlastní antioxidační kapacity těla,
• normální funkci imunitního systému.

Jak poznat přítomnost ledvinových kamenů?

Ledvinové kameny v ledvinách mají často bezpříznakový průběh. V této fázi pacient ani nepozná, že ledvinovými kameny trpí, protože odtoku moči zatím nebrání. Nemoc bývá zpravidla diagnostikována až poté, kdy konkrement sestoupí níže do močovodu a vytvoří překážku bránící odtoku moči. Kámen totiž močovou cestu ucpe, moč nemůže odtékat, což se projeví jako velmi intenzivní, až nesnesitelná bolest. Tato bolest, která se může objevovat v boku, podbřišku, v oblasti genitálu je způsobena prudkými stahy stěny močovodu, který se snaží překážku vypudit. Ledvinou koliku doprovází také nevolnost a zvracení. Avšak bolesti při močení, které by koliku signalizovaly, jsou vzácné.

Pozor na nevratné poškození ledvin!

Při podezření na ledvinovou koliku je nutné ihned vyhledat lékaře. Důležité je odstranit samovolně nebo uměle kámen bránící odtoku moči, jinak dochází k hromadění moči a zvyšuje se riziko infekce. Nebezpečná infekce se může šířit do ledvin a vzniká tzv. pyelonefritida. Tlak nahromaděné moči zvětšuje a natahuje ledvinové pánvičky a kalichy, což může vést až ke vzniku hydronefrózy a nakonec až v poškození ledvin. Lékař provede laboratorní rozbor moči a krve včetně koncentrace minerálních látek v moči. Sledována je také hladina vápníku v krvi a bílé krvinky, jejichž zvýšené množství značí infekci.

Prevence vzniku ledvinových kamenů

Základem prevence ledvinových kamenů je správný pitný režim. Za den je třeba vypít 2 až 2,5 litru moči, aby moč nebyla příliš koncentrovaná. Dalším preventivním opatřením jsou zdravé stravovací návyky a životního stylu s dostatkem pohybu. Vyloučit je třeba pití kofeinových nápojů jako je káva, černý čaj, cola a alkalické minerální vody.

 

 

 

Nejen Acid Detox, který příznivě ovlivňuje zdraví ledvin, ale také další doplňky stravy na podporu imunity a celkového zdraví nakoupíte na našem e-shopu.

Pevné zdraví po celý rok, to jsou doplňky stravy Diamond Immunity.

https://www.uromedico.cz/mocove-kameny-ledvinova-kolika/
https://cs.medlicker.com/31-ledvinove-kameny-priznaky-lecba-prevence

 

 

Komentáře jsou vypnuty