Za bolestmi kloubů se může skrývat zvýšená hladina kyseliny močové v krvi! Víte, jak a proč je nutné ji snížit?


Za bolestmi kloubů se může skrývat onemocnění zvané dna, lidově známé také jako pakostnice či nemoc králů. Jde o zánětlivé onemocnění způsobené zvýšenou tvorbou nebo sníženým vylučováním kyseliny močové. Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi může vést k ukládání krystalů soli do kloubů, šlach a ledvin, což je pro nemocného velmi bolestivé.

 Hlavním viníkem je nevhodný životní styl

U drtivé většiny pacientů (cca u 90 %) je za dnu odpovědný nezdravý životní styl, pro který je charakteristická nadměrná konzumace potravin s vysokým příjmem tuků, cukrů a bílkovin a nedostatečným energetickým výdejem, tedy nedostatkem aktivního pohybu. Výskyt tohoto onemocnění v populaci se zvyšuje s věkem a četnější je u mužů. U cca 10 % pacientů vzniká dna na základě dědičnosti.

 

 

V hlavní roli kyselina močová

Kyselina močová je látka špatně rozpustná ve vodě, která může při zvýšené koncentraci vytvářet krystalky, které se mohou usazovat v kloubech. Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi vede k ukládání krystalů její soli do kloubů, šlach a ledvin, což má za následek velmi bolestivé zarudnutí, které může přejít do akutního dnavého záchvatu. Ideální hladina kyseliny močové v krvi je mezi pohlavími odlišná. U mužů je za optimální považována hodnota 220-420 mmol / l, u žen 140-340 mmol / l. V moči je měření méně přesné, avšak hodnoty jsou pro muže i ženy 1,5-4,5 mmol / d.

Zdravotní obtížené spojené s vysokou hladinou kyseliny močové

Vysoká hladina kyseliny močové v krvi (tzv. urikémie) jde často ruku v ruce s dalšími zdravotními obtížemi, zejména s vysokým krevním tlakem, obezitou, vysokou hladinou cukrů a tuků v krvi. V takových případech se zvyšuje riziko nejen kardiovaskulárních onemocnění, ale také onemocnění ledvin.

 Palec u nohy jako varovný příznak

Pacienti trpící dnou si nejčastěji všimnou změny na palci u nohy, který obvykle bývá prvním postiženým kloubem. Palec na noze zčervená, opuchne, je bolestivý na dotek a typická je leskle napnutá kůže.  Spouštěčem silné bolesti je pak nejčastěji nadměrná konzumace jídla a alkoholu, nadměrná únava a stres.  Neléčená dna znamená pro pacienty kromě poškození kloubů také poškození ledvin.

Rizikové faktory

Některé faktory, které hladinu kyseliny močové zvyšují, můžeme naštěstí ovlivnit i my sami. Nejčastějšími faktory zvyšující hodnoty kyseliny močové v krvi je věk, nezdravá výživa, nadměrný stres, zvýšená tělesná zátěž, kouření, nadužívání alkoholu, obezita, onemocnění ledvin, genetika a užívání některých léků. Základním lékařským doporučením je proto přijetí takových stravovacích opatření, která pomohou snížit nejen hladinu kyseliny močové, ale pozitivně ovlivňují také ostatní rizikové faktory, které stojí za obávanými kardiovaskulárními onemocněními.

 

 

Potraviny, kterým se raději vyvarujte

Pokud trpíte dnou a zvýšenou hladinou kyseliny močové, vyhněte se některým potravinám, které hladinu kyseliny močové zvyšují. Dietní doporučení je založené na omezení potravin s vysokým obsahem purinů. Mezi takové potraviny patří maso, vnitřnosti (hlavně játra), masové vývary a uzeniny. Vhodná není ani zvěřina, maso tepelně upravované smažením a grilováním, zelenina jako je např. špenát, kapusta, houby, rebarbora, česnek, křen, chřest, tučné sýry, čokoláda, luštěniny, kakao, špenát, česnek nebo celozrnné výrobky a samozřejmě alkohol.

Nezapomínejte na pitný režim

Denně je doporučeno vypít alespoň 2,5 litru vody a nealkoholických nízkokalorických tekutin. Ideálními nápoji jsou pramenitá nesycená voda, ale také neslazené ovocné a bylinkové čaje. Pitný režim může doplnit syrová zelenina, ovoce a saláty, vhodný je zejména močopudný celer, petržel a libeček.

 

 

 

Doporučené potraviny

Mezi potraviny vhodné při dně nebo vyšší hladině kyseliny močové se řadí ovoce (kiwi, jahody, pomeranče aj.), zelenina (mrkev, celer, brambory aj.), koření (kmín, pažitka, majoránka aj.), cereálie, těstoviny, rýže, natvrdo vařená vejce aj.

Doplňky stravy pro zdravou hladinu kyseliny močové

Zvýšenou hladinu kyseliny močové lze příznivě ovlivnit také doplňky stravy. My doporučujeme Acid Detox, který přispívá ke snížení kyselého prostředí těla, rozpouštění a odstraňování nadbytku kyseliny močové, včetně sedimentu ve formě krystalů na povrchu kloubů. Příznivě ovlivňuje přirozené sebe-imunitní odpovědi a hojivé schopnosti lidského těla. Acid Detox slouží jako ideální spojení pro nezbytné mikroživiny a antioxidanty, aniž by byly během trávení poškozeny.

 

ACID DETOX je díky unikátní kombinaci přírodních protizánětlivých látek, vitamínů a antioxidantů jedinečným výživovým doplňkem. Acid Detox přispívá přirozeným způsobem ke snížení nadměrné kyselosti organismu, a tím pozitivně ovlivňuje problémy způsobené nadměrně vysokým pH v lidském těle.

ACID DETOX příznivě ovlivňuje:
• bolestivé zánětlivé reakce spojené se sedimentací kyseliny močové,
• mikrocirkulace krve v postižených oblastech,
• zdraví ledvin,
• řízení mikro-minerálů,
• vlastní antioxidační kapacity těla,
• normální funkci imunitního systému.

Doplňky stravy z unikátní řady Diamond Immunity nakoupíte s dopravou zdarma po celé ČR.

Pevné zdraví po celý rok, to jsou doplňky stravy prémiové kvality a unikátního složení Diamond Immunity.

 

 

 

 

 

 

 

https://www.ikem.cz/cs/dna-a-vysoka-hladina-kyseliny-mocove/a-1989/
https://www.rehabilitace.info/zdravotni/kyselina-mocova-co-je-to-a-jak-snizit-jeji-mnozstvi-v-tele/
https://www.123medik.cz/magazin/zvysena-kyselina-mocova

 

 

Komentáře jsou vypnuty