Stárněte zdravě a pomaleji! 5 tipů, které přispějí ke zpomalení procesu stárnutí!


,, Ničím nestárne člověk rychleji než neustálou myšlenkou na to, že stárne.“ G. CH. Lichtenberg

 Aktivní život i v seniorském věku

Stárnutí je téma, které bude vždy aktuální, a není to jen proto, že se průměrný věk neustále prodlužuje. To, že se lidé dožívají stále vyššího věku je dáno nejen kvalitní lékařskou péčí, ale také tím, že stáří je odsouváno do vyšších let. Zejména péče o zdraví a dodržování zásad zdravého životního stylu jsou faktory, které umožňují prožívat aktivní život i v seniorském věku.

Proč stárneme?

Existuje mnoho teorií, které vysvětlují, proč vlastně člověk stárne. Známá je např. teorie opotřebení, která říká, že buňky lidského těla jsou v průběhu života neustále poškozovány toxiny, ať už z nevhodné stravy, ze znečištěného ovzduší, působením volných radikálů z metabolismu, ale i emocionálním a fyzickým stresem. Podle teorie volných radikálů jsou buňky poškozovány volnými radikály, což jsou molekuly vznikající při metabolických pochodech. Nahromaděním poškození pak dochází k procesu stárnutí. Známá je také teorie spotřebování telomer, což jsou koncové části chromozomů a každým dělením se telomery o něco zkrátí, až se zkrátí natolik, že už není možné další dělení buňky. Fyziologické změny, ke kterým v průběhu stárnutí dochází jsou však velmi individuální a do určité míry jsou ovlivnitelné. Každý člověk stárne jinak, a proto i známky stárnutí probíhají u mnoha lidí odlišně. Biologický věk, na rozdíl od toho chronologického, můžeme ovlivnit.

5 tipů, jak lze biologický věk ovlivnit a oddálit stárnutí: 

Zdravý životní styl

Možná někoho překvapí, že nejnovější výsledky moderních výzkumů mají stejný závěr, jako pravidla životosprávy, známá již po tisíce let. Základem zdravého stárnutí a oddálení jeho projevů je zdravá výživa s dostatkem tělu prospěšných látek, střídmost v jídle, strava bohatá na ovoce a zeleninu a dostatečný pitný režim. To vše by samozřejmě mělo být doplněno pravidelnou a přiměřenou fyzickou aktivitou a dostatečně dlouhým spánkem.

Myslete pozitivně

Ke zdravému stárnutí a zpomalení jeho procesů je však zapotřebí také pozitivní přístup k životu, což dokládá i studie provedená na Yaelově univerzitě. I když to může znít jako klišé, zdravý a optimistický přístup je velmi důležitý pro naše zdraví. Pocit životní spokojenosti je to, co nám pomáhá fyziologický proces stárnutí přijmout a stárnout s grácií.

Antioxidanty ke zpomalení stárnutí

Podle některých teorií jsou antioxidanty skvělým pomocníkem v boji proti stárnutí, protože likvidují v těle volné radikály. Mezi nejdůležitější antioxidanty patří vitamíny A, C, E, koenzym Q10 a zinek. Antioxidanty jsou ve vysokém množství obsaženy zejména v bobulovinách, ovoci a zelenině.

Superpotravinami proti předčasnému stárnutí

Pojem superpotraviny je v poslední době často skloňovaným pojmem. Známá je řasa spirulina, chlorela či zelený ječmen, č medicinální houby, které mají mnoho pozitivních účinků na lidský organismus a díky tomu přispívají k boji proti předčasnému stárnutí.

Buďte v kondici

To, co je pro zdravé stárnutí zásadní, je být v psychické a fyzické kondici. Udržujte si proto optimální tělesnou hmotnost, protože nejen nadváha a obezita, ale také extrémní vyhublost není pro organismus prospěšná. Nadváha zatěžuje klouby, srdce a je příčinou mnoha civilizačních onemocnění.

Jak prodloužit mládí?

Poznatků teorie spotřebování telomer využívá unikátní doplněk stravy Forever Young, který pozitivně ovlivňuje aktivaci telomerázy, čímž přispívá ke zpomalení procesu stárnutí buňky. Telomeráza je enzym, který dokáže navázat k chromozomům DNA další opakující se části, a tím dosáhnout obnovení délky telomer. Základní ingredience Forever Young přispívají ke zpomalení projevů stárnutí, vně i uvnitř těla. Forever Young obsahuje též výtažky z astragalus membranaceus, který je nazýván kořenem mládí, kyselinu hyaluronovou a aktivní cycloastragenol, který přispívá ke zdravému stárnutí našeho organismu.

 

 

 

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2009/01/06.pdf
https://www.eccevita.cz/204-15_tipu_pro_pomalejsi_a_zdravejsi_starnuti_a_detoxikaci
https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/myslenim-proti-starnuti-dulezita-pravidla-ktera-vam-pomohou-5120.html

 

Komentáře jsou vypnuty