Jak se bránit stresu? Vyzkoušejte relaxační techniky, které Vám opravdu pomohou!


Nouzový stav a sociální izolace, kterou v posledních měsících zažíváme, mohou být příčinou stresu, se kterým bojuje v menší či větší míře každý z nás. Obavy o zdravotní stav náš a našich blízkých, úzkosti a existenční nejistota, se tak díky koronavirové pandemii negativně podepisují na našem duševním zdraví. Tipy, jak se účinně bránit stresu vám přinášíme.

 Co je vlastně stres?

Stres je odborníky definován jako odpověď organismu na psychickou nebo fyzickou zátěž. Jsme-li ve stresu, tělo reaguje zvýšenou produkcí stresových hormonů, což můžeme pozorovat jako zvýšení srdeční činnosti, zvýšení tepu a tlaku, svaly se aktivují k akci, trávicí soustava se ale naopak uklidňuje. Naše tělo se připravuje na reakci „boj nebo útěk“. Za touto reakcí tak můžeme najít jediné, naši ochranu, protože v případě nebezpečí nám zbývá jediné, vydat se do boje anebo utéct. A právě na to nás náš organismus připravuje. Po této reakci však dochází k vyčerpání našich energetických zásob a je nutná regenerace organismu.

Stresory v každodenním životě

Stresové reakce nám vlastně umožňují přežít, stejně jako všem ostatním živočichům. Samozřejmě člověk nemůže na každý působící stresor reagovat bojem nebo útěkem. Často tak musíme pod vlivem působícího stresoru nějakou dobu setrvat. Pokud na nás však působí nadměrně silný stres po delší dobu, může dojít k celé řadě zdravotních obtíží, které si často do souvislosti se stresem ani nedáme. Jedná se o tzv. psychosomatická onemocnění, která se projevují jako žaludeční vředy, bolesti hlavy, tlak na hrudi, zrychlená srdeční činnost aj.

 

 

I stres se dá zvládnout!

Se stresory se setkáváme prakticky pořád. Možná někoho překvapí, že stresorem je i narození dítěte, svatba či dovolená. A co potom ztráta zaměstnání, smrt blízké osoby, vážné onemocnění? Stresu se zkrátka v dnešní době nevyhneme. Naštěstí díky mnoha relaxačním technikám, lze stres zmírnit. My vám některé z nich představíme.

Relaxační techniky

Relaxační techniky jsou důležitým pomocníkem pro zvládání a zmírnění prožívaného stresu a napětí. Jejich velkou výhodou je, že je zvládne naprosto každý, a to třeba doma v obýváku.

 • Řízená představivost
 1. Pohodlně se posaďte a zhluboka a pomalu nadechněte. Pokuste se zklidnit tělo i mysl.
 2. Zavřete oči a představte si sami sebe na nějaké krásném či oblíbeném místě, kde jste trávili čas, nebo které byste chtěli navštívit.
 3. Zaměřte se hlavně na senzorické vjemy (vůně, zvuky aj.).
 4. Zůstaňte v představě tak dlouho, dokud se nebudete cítit odpočatě a uvolněně.
 5. Začněte pomalu svou mysl vracet zpět do reality.
 6. Otevřete oči a vraťte se zpět o něco uvolněnější.
 • Progresivní svalová relaxace
 1. Zaujměte pohodlnou polohu a klidně a zhluboka dýchejte.
 2. Jste-li dostatečně uvolnění, vnímejte svoji pravou nohu. Napněte svaly na pravé noze a zatněte je tak silně, jak jen to bude možné. Po deseti sekundách uvolněte svaly pravé nohy a třicet sekund jen odpočívejte.
 3. Obraťte nyní pozornost k levé noze a celý postup opakujte.
 4. Tímto způsobem pomalu uvolněte celé tělo.
 • Relaxační hudba

Poslech relaxační hudby patří velmi oblíbené techniky boje se stresem a psychickým napětím. Pomalá, klidná a uklidňující hudba či zvuky přírody jsou ideálním pomocníkem zmírnění stresu a napětí. Záleží jen na vás, jakou relaxační hudbu si zvolíte. Někdo zažívá pocity harmonie a uvolnění při zvuku deště, zpěvu ptáků, šumění lesa či zpěvu delfínů. Fantazii se meze nekladou, protože každému vyhovuje něco jiného.

 

 

Jógou proti stresu

Cílem jógových technik je nalezení životní harmonie, klidu a rovnováhy. Velmi oblíbenou a jednoduchou relaxační technikou je tzv. Savasana, a věřte, že ji zvládnete i vy.

 1. Lehněte si na záda s nohama mírně od sebe.
 2. Ruce položte podél těla, dlaně nechte vzhůru.
 3. Zhluboka a pomalu dýchejte (z břišní oblasti).
 4. Zavřete oči a vnímejte všechny části těla a dopřejte jim naprosté uvolnění. V této pozici zůstaňte 5-15 minut. Protáhněte se a pomalu se posaďte.

Bylinky pomáhají

Jako první pomoc v období nadměrného stresu mohou být také bylinky, kterými si pomáhaly už naše babičky. A které jsou ty nejoblíbenější na podrážděnost, úzkosti či nervozitu? Vyzkoušet můžete např. meduňku, chmel či heřmánek. Vybírat lze z mnoha bylinných čajových směsí, které jsou dnes již běžně dostupné. Výhodou je, že mnoho bylinek na zklidnění pomáhá také v boji proti nespavosti.

Zdravý životní styl jako prevence stresu

Není žádnou novinkou, že díky zdravému životními stylu jsme schopni stresu lépe odolávat. Dostatek kvalitních a zdravých potravin, aktivního pohybu, dostatečně dlouhého a kvalitního spánku, snížení stresu a pozitivní myšlení je to, co naše tělo udrží dlouho jak ve fyzické, tak i v psychické kondici. Základním předpokladem zdraví je ale kvalitní, vyvážená a pestrá strava. Vždyť ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme!

Doplňky stravy a podpora zdraví

Bohužel ne vždy, a ne každý z nás je schopen zajistit tělu všechny prospěšné látky, které jsou pro naše zdraví nezbytné. V takovém případě je vhodné sáhnout po kvalitních doplňcích stravy. Řada Diamond Immunity představuje mimořádně kvalitní produkty na podporu imunity a celkového zdraví. Vybírat si můžete na základě vašich specifických potřeb. A které jsou top produkty na podporu pevného zdraví?

 

 

 • Acid Detox přispívá ke snížení kyselosti organismu, zdraví kloubů a normální funkci imunitního systému
 • Immunity Boom příznivě ovlivňuje imunitní systém
 • Forever Young přispívá ke zdravému stárnutí a zpomalení procesů stárnutí
 • Probio Power, vysoce kvalitní probiotika
 • Metal Detox příspívá k detoxikaci organismu od toxinů a těžkých kovů
 • MineraCell komplex 35 minerálů k podpoře zdraví kloubů, kostí a tkání a normální funkci nervové soustavy

Na našem e-shopu najdete navíc: Dopravu zdarma po České republice! 100% přírodní produkty! Všechny produkty skladem! Věrnostní program! Cenově zvýhodněné balíčky!

https://nevypustdusi.cz/2018/11/05/relaxacni-techniky/
https://psychologickapece.cz/blog/relaxacni-techniky-v-psychoterapii/

 

Komentáře jsou vypnuty