Trápí vás v době koronaviru nedostatek spánku? Na vině může být stres! Pravidla, která vám pomohou dobře se vyspat!


Dopady koronavirové infekce se podepisují na duševním zdraví nás všech. Existenční nejistota a obavy z budoucnosti mohou být příčinami spánkových poruch. Mezi ty nejčastější, se kterými se v důsledku nadměrného stresu potýkáme, patří nespavost. I když se problémy se spánkem mohou jevit jako banalita, opak je pravdou. Dlouhodobé problémy se spánkem jsou viníkem mnoha zdravotních obtíží.

Spánek jako klíč ke zdraví

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek je nutný jak pro fyzické, tak i pro psychické zdraví. Koronavirová situace naší kondici však příliš nenahrává. Sociální izolace, úzkosti, deprese, nadměrné pracovní nároky, domácí výuka dětí, patří mezi časté spouštěče stresu a následně i špatného spánku. Přidá-li se k tomu ještě podzimní splín, který vzniká jako důsledek nedostatku slunečního záření, problémy se spánkem jsou na světě. Jak se jim úspěšně bránit?

10 pravidel spánkové hygieny

Chcete-li se dobře vyspat, je nutné dodržovat pravidla spánkové hygieny.

  1. Choďte spát a vstávejte každý den přibližně ve stejnou dobu, a to včetně víkendů.
  2. Vyhýbejte se spánku během dne. Pokud budete spát během dne, je zcela logické, že večer vás bude trápit nespavost. Dovolen je pouze krátký odpolední spánek v délce 30 minut.
  3. V ložnici před spaním dobře vyvětrejte. Doporučená teplota je kolem 18 – 20°C. Nezapomeňte odstranit z místnosti také všechny rušivé elementy, kterými mohou být alergeny (především prach, peří, roztoči), hluk a tzv. modré světlo z mobilů, notebooků a televizí. Raději, než po mobilu sáhněte po dobré knize.
  4. Nepoužívejte postel před den jako pohovku. Postel využívejte pouze na spánek a sexuální aktivity. Ulehejte do ní pouze při pocitu ospalosti. V posteli nejezte, nepijte, nepracujte a nesledujte televizi.
  5. Před spaním nepijte kávu, černý čaj, colu, a to alespoň 4 hodiny před ulehnutím. Kofein působí stimulačně a ruší spánek. Jako stimulant organismu působí také nikotin, proto před spaním, ale ani při nočním probouzení nekuřte.
  6. I když se mnozí domnívají, že alkohol pomáhá spánku, jde o velký omyl. Alkohol z krátkodobého hlediska působí uvolnění organismu a ospalost, ale z dlouhodobého hlediska způsobuje předčasné ranní probouzení a pocit nekvalitního a neosvěžujícího spánku.
  7. Před spaním nekonzumujte těžká a tučná jídla. V odpoledních a večerních hodinách jsou vhodné lehké potraviny, které dokáže organismus snadno zpracovat. Pozor ale také na probouzení z hladu, v tom případě je vhodné dát si teplé mléko s medem.
  8. Během dne si zajistěte dostatečnou aktivitu. Budete-li celý den odpočívat, nespavosti se nejspíš nevyhnete. Snažte se proto unavit, např. procházkou po večeři.
  9. Nechoďte spát rozčilení, naštvaní či rozrušení. Nesledujte před spaním horory a snažte se myslet na příjemné a klidné věci, které ve vás navozují pocit zklidnění a pohody.
  10. Při lehkých spánkových poruchách jsou doporučovány bylinky na podporu spánku. Využít můžete např. meduňku, třezalku či kozlík lékařský. Jsou-li však vaše problémy se spánkem dlouhodobého charakteru, řešte situaci s praktickým lékařem, který doporučí vhodnou léčbu.

Pro kvalitní spánek je vhodné nejen dodržovat uvedená pravidla spánkové hygieny, ale také zdravý životní styl. Myslete proto na zdravé stravování a dodržování pitného režimu. Zajistěte tělu dostatek látek optimálních pro zdraví. Nejste-li schopni si zajistit pestrý a vyvážený jídelníček, jsou vhodné doplňky stravy, které Vám dodají potřebné vitamíny a minerály. Naše produkty Diamond Immunity přispívají k podpoře zdraví díky svému unikátnímu složení a jsou určeny pro specifické potřeby Vašeho organismu. V podzimních měsících doporučujeme náš oblíbený produkt Immunity Boom na podporu imunity nejen v době koronavirové infekce, ale i během měsíců s vyšším výskytem respiračních infekcí.  Jděte zdraví naproti s Immunity Boom!

Zdroje:
https://www.ikem.cz/cs/nespavost-spankova-hygiena/a-1997/
https://www.dobry-spanek.cz/novinky/nespavost-pri-stresu-jako-prirozena-obrana-1

Komentáře jsou vypnuty