Jak poznat, že organismus bije na poplach? Rozpoznejte varovné signály stresu včas a naučte se ho zvládat!


Události posledních dnů v mnohých zcela logicky vzbuzují zvýšené psychické napětí, úzkost a stres. Současná doba klidnému životu zkrátka příliš nenahrává. Vyšší pracovní nároky, péče o domácnost, výchova dětí, finanční nejistota a existenční obavy se pak mohou manifestovat jako tzv. psychosomatická onemocnění. Není zcela reálné zcela stres odstranit z každodenního života, ale je důležité naučit se ho zvládat.

 Stres jako reakce „boj nebo útěk“

Stres je definován jako stav organismu, kdy na člověka působí nadměrně silná psychická či fyzická zátěž. Organismus na stres odpovídá obrannými mechanismy, které mají jediný cíl, zabránit jeho poškození. Evolučně jsou člověku dány dva typy reakcí na stres, a sice boj nebo útěk. Bohužel ne před každým stresorem, se kterým se v běžném životě setkáme, lze uniknout.

Psychosomatická onemocnění

Je-li člověk stresorům vystaven nadměrnou dlouhou dobu, přechází stres do chronicity a může se projevovat jako některé z mnoha psychosomatických onemocnění. Žaludeční vředy, vysoký krevní tlak, nespecifické bolesti břicha, bolesti hlavy, bolesti zad, dušnost či píchání na hrudi jsou ty nejčastější zdravotní obtíže, které se mohou jako následek stresu objevit. Odborné studie uvádí, že chronický stres má na organismus stejně negativní vliv jako dlouhodobý spánkový deficit či nevhodné stravovací návyky a ohrožuje tak celkové zdraví. Dokonce 75-90 % pacientů přicházejících do ordinací praktických lékařů trpí zdravotními obtížemi v důsledku stresu.

Pozitivního stresu se nemusíte bát

Ne vždy však stres znamená ohrožení. Určitá míra stresu je pro člověka užitečná. Jde o tzv. eustres, který zažíváme např. při pracovním pohovoru, při zkoušce. Eustres nás motivuje a stimuluje k dosahování lepších výkonu, na rozdíl od negativního stresu, tzv. distresu.

Jak zvládat stres?

Otázka, kterou si někdy kladl každý. Alkohol, drogy, léky, kofein či kouření pro někoho představují krátkodobá řešení aktuálně prožívaného stresu, avšak z dlouhodobého hlediska obtíže jen zhoršují. To, co proti stresu pomáhá, je změna životního stylu.

  • Pohyb

Není nutné běhat maratón, ale každý člověk by měl denně mít alespoň 30 minut aktivního pohybu. Stačí i obyčejné procházky. Ideální je však cvičení, které nejen přispívá k fyzické kondici, ale je zodpovědné za vyplavování endorfinů, s podobným účinkem jako mají analgetika a stabilizátory nálady.

  • Meditace

Od nepaměti užívaná technika, která pomáhá navodit pocit životní pohody a harmonie. Meditace pomáhá uvolnit tenzi a nalézt vnitřní klid. Zmírňuje také projevy úzkostí.

  • Relaxace

Odpočinek a relaxace je velmi účinným prostředkem, jak odolávat stresu. Záleží na každém, jaký typ odpočinku zvolí. Někdo upřednostňuje odpočinek aktivní, jinému je nejlépe s knihou. Lze také využít některou z relaxačních technik, např. řízenou vizualizaci či autogenní trénink.

  • Kvalitní spánek

Spánek je nutný pro regeneraci organismu a dlouhodobý spánkový deficit se vždy projeví na našem zdraví. Potřeba spánku je individuální a klesá s věkem, ovšem doporučováno je alespoň 6-8 hodin spánku denně. Základním předpokladem kvalitního a dostatečně dlouhého spánku je dodržování pravidel spánkové hygieny.

Jste to, co jíte

Ne nadarmo se říká, jste to, co jíte. Základem zdraví je zdravé stravování založené na optimálním přísunu zdraví prospěšných látek. Jídelníček by měl být pestrý a bohatý na stopové prvky, vitamíny, zdravé tuky, aminokyseliny, elektrolyty a antioxidanty. Doporučovány jsou v období stresu zejména potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny. Dnešní uspěchaný a stresující způsob života nám vždy nedovolí dodržovat zásady správné výživy, a proto je ideálním způsobem tyto látky doplnit ve formě doplňků stravy.

Jak dodat tělu zdraví prospěšné látky? 

Pokud nejste schopni organismu zajistit optimální množství zdraví prospěšných látek, využijte některý z doplňků stravy Diamond Immunity. Vhodný je např. MineraCell, unikátní komplex 35 minerálů a stopových prvků pro výživu buněk a podporu celkového zdraví jako součást denní výživy.

Komentáře jsou vypnuty