Nedostatek minerálů a vitamínů může způsobovat deprese! Které látky je nutné tělu dodat, aby špatná nálada neměla šanci?


Za depresemi, podrážděností, poruchami soustředění, zvýšenou nervozitou a problémy se spánkem, může stát také nedostatek vitamínů a minerálů. Naši psychickou kondici tak naštěstí můžeme ovlivnit jejich zvýšeným příjmem. Pokud se v dnešní uspěchané době nedaří zajistit vyváženou stravu s dostatkem minerálů a vitamínů, je třeba je tělu doplnit kvalitními doplňky stravy. Které látky příznivě ovlivňují naši psychiku a je třeba dbát na jejich dostatek, se dozvíte v našem článku.

Psychika a zdravá strava

Ne nadarmo se říká, že jsme, to, co jíme. Kvalita naší výživy má však vliv nejen na náš fyzický stav, ale také na naši psychiku. Pro zachování celkového zdraví je nutné dbát na dostatečný přísun vitamínů a minerálů, jejichž hladina v těle ovlivňuje i naše psychické ladění. Zapomínat bychom neměli také na dodržování zdravého životního stylu s dostatkem spánku, odpočinku, aktivního pohybu a eliminací stresu.

Minerály, vitamíny a deprese

Nedostatečná hladina některých minerálů a vitamínů v organismu může stát za mnoha depresivními projevy. Pozor je třeba si dát zejména na dostatečné množství minerálů, kterými je hořčík, vápník, zinek, železo, mangan, draslík aj. Z vitamínů jsou pro psychický stav rozhodující zejména vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín B12, vitamín C a vitamín D. Bohužel ne vždy jsme schopni si požadované množství minerálů a vitamínů schopni zajistit, a proto je vhodné sáhnout po některém z kvalitních doplňků stravy s jejich obsahem.

 

 Hořčík jako přírodní antidepresivum

V souvislosti s výskytem depresí je často zmiňován hořčík. Jak poznat jeho nedostatek? Typické jsou změny nálad, deprese, podrážděnost, zmatenost, apatie, nespavost, celková únava, nedostatek energie, poškození ledvin, jater, osteoporóza, opakované bakteriální a mykotické infekce, svalové slabosti, křeče, impotence, vysoký krevní tlak a onemocnění kardiovaskulárního systému. Hořčík snižuje úzkost, příznivě působí na nervy, a proto je vhodný při depresích, úzkostech a stresu. Mnozí odborníci doporučují užívat preventivně doplňky stravy s obsahem hořčíku.

 

Minerály a vitamíny pro psychické zdraví

Kromě hořčíku je nutné zajisti t organismu také další minerály a vitamíny. Které jsou ty hlavní?

 • Hladina vápníku ovlivňuje centrální nervovou soustavu. Nedostatek vápníku se projevuje nervozitou, úzkostmi, podrážděním aj.
 • Apatie může být zapříčiněna nedostatkem zinku. Pokud je v organismu nedostatek zinku, může se zvýšit obsah mědi, což může vést dokonce až k paranoie a bázlivosti.
 • Za depresemi může být také nedostatek železa. Doprovodnými projevy je pak celková slabost, apatie, vyčerpání, snížená chuť k jídlu a bolesti hlavy.
 • Mangan je nezbytný pro správné využití vitamínů skupiny B a vitamínu C. V případě jeho nedostatku může dojít ke vzniku deprese díky deficitu serotoninu a noradrenalinu.
 • Nedostatek draslíku může být příčinou deprese, časté plačtivosti a celkové únavy.
 • Nedostatek vitamínu B1 (thiamin) může spouštět depresi a podrážděnost.
 • Vitamín B2 (riboflavin) je považován za spouštěče depresí. Na jedné z britských klinik byli zkoumáni depresivní pacienti, u kterých byl prokázán nedostatek vitamínu B2.
 • Vitamín B3 (niacin) může být příčinou deprese, úzkosti, nervozity a celkové únavy.
 • Nedostatek vitamínu B5 (kyselina pantotenová) může stát za depresemi, zvýšenou únavou a chronickým stresem.
 • Nedostatek vitamínu B6 (pyridoxin) může negativně ovlivnit neurotransmitery nutné pro správnou funkci mozku.
 • Nedostatek vitamínu B12 (kobalamin) způsobuje depresi, stejně jako nedostatek kyseliny listové.
 • Nedostatek vitamínu C je viníkem depresí, únavy, ale i špatného zdravotního stavu. Bývá také označován jako vitamín s antidepresivními účinky.
 • Roku 2013 byla publikovaná zpráva o britském výzkumu, kdy u 18 tisíc Britů sledoval vztah mezi hladinou vitamínu D a jejich duševními poruchami. Výsledky výzkumu ukázaly, že lidé trpící depresemi měli nedostatek vitamínu D.

Doplňky stravy s minerály a vitamíny

Ne každý z nás je schopen si zajistit vyváženou stravu s dostatečným množstvím minerálů a vitamínů. Naším tipem je proto MineraCell, unikátní komplex 35 minerálů včetně těch, jejichž nedostatek se může projevovat zhoršeným psychickým stavem. MineraCell obsahuje nejen 35 minerálů, ale také antioxidační enzymy jako je superoxiddismutáza, kataláza a glutathionperoxidáza a antioxidanty odvozené od živin malých molekul jako vitamín C, D, E karoteny, flavonoidy a glutathion. Vitamín D je součástí unikátního doplňku stravy Forever Young, který přispívá ke zpomalení projevů stárnutí, a to vně i uvnitř těla, a je tak nezbytných moderním výživovým doplňkem s anti-aging efektem, za kterým stojí např. kyselina hyaluronová a další ingredience prémiové kvality.

Doplňky stravy Diamond Immunity jsou vysoce kvalitní produkty pro Vaše specifické potřeby!

 

 

 

 

Zdroj:
http://cs.medlicker.com
https://www.medaprex.cz/magazin-krasy/zdravy-zivot/chybejici-vitaminy-a-mineraly-mohou-byt-pricinou-vasich-depresi-i-blbe-nalady-a529

 

 

 

Komentáře jsou vypnuty