Trápí vás vysoký cholesterol? Tipy, jak dostat jeho hladinu pod kontrolu!


Vysoký cholesterol patří mezi rizikové faktory vzniku tolik obávaných kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice. Cholesterol lze snížit nejen prostřednictvím lékařem předepsaných léků, ale také změnou stravovacích návyků a pohybové aktivity. My vám přinášíme tipy, jak na to!

Hodný a zlý cholesterol

Cholesterol je rozdělován na zlý (LDL cholesterol) a hodný (HDL cholesterol). Jak napovídá samotné označení, za srdeční onemocnění a mozkové mrtvice je zodpovědný právě cholesterol zlý. Na jeho vysokou hladinu obvykle upozorní praktický lékař, u kterého si hladinu cholesterolu můžete nechat změřit.  Zdravý člověk má celkový cholesterol do 5 mmol/l, z toho LDL cholesterol (zlý cholesterol) do 3 mmol/l a HDL cholesterol (hodný cholesterol) do 1 mmol/l, triglyceridy pak do 1,7 mmol/l. Tyto hodnoty jsou cílem u zdravých lidí, kteří netrpí onemocněními typu diabetes 2. typu, infarktu a mrtvice.

Jak hladinu cholesterolu snížit?

V případě vysoké hladiny jsou lékařem doporučena taková opatření, která by měla hladinu cholesterolu snížit. Řešením mohou být léky, ale také změna životního stylu s důrazem na zdravé stravování a dostatek aktivního pohybu. Mezi základní doporučení patří obvykle omezit tučná jídla a zvýšit příjem ovoce, zeleniny a vlákniny.

 

 

 

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout

Máte-li vysoký cholesterol, je nutné omezit příjem nasycených mastných kyselin. Mezi takové potraviny patří tučné maso, uzeniny, máslo, tvrdé tučné sýry, smetana a tučné jogurty, koláče a pečivo z bílé mouky, sladkosti jako jsou sušenky, fast foodové pochutiny aj.

Konzumujte nenasycené mastné kyseliny

Jako doporučované potraviny nejen pro správnou hladinu cholesterolu v krvi, ale také pro celkové zdraví, jsou vhodné nenasycené mastné kyseliny. Bohatým zdrojem těchto zdravých kyselin jsou především ryby (makrela, losos), které obsahují omega-3 mastné kyseliny pro zdraví srdce. Doporučované potraviny jsou také ořechy kešu a mandle, slunečnicová a dýňová semínka, ale také třeba avokádo. Vyhnout se je nutné živočišným tukům a zařadit do jídelníčku rostlinné oleje a tuky (řepkový, slunečnicový, olivový olej).

 

 

Dodejte tělu vlákninu

Vláknina je pro snížení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění nesmírně důležitá, a navíc je známo, že potraviny s vysokým obsahem vlákniny pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Skvělým zdrojem vlákniny je ovoce a zelenina, celozrnné pečivo, celozrnné cereálie, luštěniny a ořechy a semena.

Probiotika v boji s vysokým cholesterolem

I když jsou probiotika spojována především s trávením a imunitou, je jim také připisována schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Doplněk stravy prémiové kvality Probio Power obsahuje v každé dávce 8 různých kmenů, 12 miliard VEGANSKÝCH PROBIOTIK, SPECIÁLNÍ PREBIOTICKOU VLÁKNINU Z LÉČIVÝCH HUB a lyofilizovaného prášku z Manihot Esculenta – známého jako maniok, tapioka, nebo kasava. Proveotics pozitivně ovlivňují trávicí systém a přispívají k normální funkci imunitního systému. Veganská probiotika přispívají ke zlepšení funkce trávicího traktu a zdraví střev.

 

 

 

Pohybem ke zdravému srdci

Ke snížení hladiny zlého cholesterolu v krvi významně přispívá také dostatek aktivního pohybu. Chcete-li udělat něco pro své zdraví, věnujte se pohybovým aktivitám minimálně 30 minut denně. I když se vám to může zdát málo, věřte, že i pár minut pohybu denně vám pomůže s vysokým cholesterolem zatočit. Ideální pohybovou aktivitou je např. energická chůze nebo jízda na kole.

Doplňky stravy na podporu imunity a zdraví

Na podporu zdraví vyzkoušejte i další kvalitní doplňky stravy řady Diamond Immunity. Jednou z nejlepší cest, jak si udržet pevné zdraví a neonemocnět, je fungující tělo v čele s jeho skvělou obranyschopností. Na našem e-shopu najdete jedinečnou řadu produktů “DIAMOND IMMUNITY”, které účinně pomáhají posilovat nejen Váš imunitní systém.

 

 

 

 

 

 

https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2010/05/06.pdf
https://cs.medlicker.com/999-jak-snizit-vysoky-cholesterol

 

Komentáře jsou vypnuty