Trombóza a covid-19! Víte, jak ji poznat?


V souvislosti s onemocněním COVID-19 je často diskutovaným pojmem onemocnění zvané trombóza. Trombóza je závažnou komplikací, která COVID-19 může u závažných případů provázet. Jak trombózu rozpoznat Vám poradíme, protože jde o život ohrožující stav, který je nutné nepodceňovat a řešit okamžitě.

Symptomatický průběh Covid-19

Mezi časté symptomy onemocnění COVID-19 patří  (88 %), suchý kašel (68 %), únava (38 %),  (19 %), bolesti svalů a kloubů (15 %). Jako méně časté příznaky se řadí  (4 %) a  a zvracení (5 %). Velice závažným projevem je také u závažných průběhů onemocnění zápal plic. Uváděna je také ztráta čichu a chuti a bolesti hlavy. Pacienti se závažným průběhem onemocnění COVID-19 jsou ohroženi také trombózou, kardiomyopatií či . Naštěstí většina případů onemocnění COVID-19 se pojí s příznaky méně závažnými. Klinická kritéria pro onemocnění COVID-19 jsou spojována s kašlem, horečkou, dušností, ztrátou čichu, chuti, ale také s dalšími nespecifickými  jako je bolest hlavy, zimnice, bolest svalů, únava, zvracení či průjem.

COVID-19 a trombóza

Pokud má COVID-19 těžší průběh bývá provázen hyperkoagulačním stavem a poškozením endotelu, s vyšším rizikem žilních trombotických a tromboembolických komplikací, které zvyšují riziko úmrtí. Žilní tromboembolická nemoc při COVID-19 je přítomna u čtvrtiny až třetiny hospitalizovaných osob. Naopak trombotické příhody v tepenném řečišti (infarkt myokardu, ischemické cévní mozkové příhody či periferní trombózy) se objevují asi u 5 % nemocných s těžším průběhem. Léčba je založena na dostatečné hydrataci, udržování žilní perfuze cvičením a bandážemi a co nejkratší dobou imobility.

Příznaky trombózy

Příznaky trombózy mohou být velmi nenápadné, a proto jsou pacienty často přehlíženy. Trombóza se může projevovat otokem končetiny s bolestí po došlápnutí, bolestí při pohybu špičkou nahoru a dolů, pocitem pnutí v lýtku a zarudlou, bledou či namodralou končetinu. Hluboká žilní trombóza často přichází náhle, bez výraznějších zdravotních obtíží. Bohužel trombóza se může projevit až embolií, kdy dojde k ucpání tepny vyživující některou z částí těla, často plíce nebo srdce. Nemocný pociťuje dušnost, bolest na hrudi a dochází k náhlé ztrátě vědomí. Jak trombóza, tak plicní embolie, jsou život ohrožující onemocnění, a proto je nutná okamžitá návštěva lékaře.

 

Trombóza také jako syndrom turistické třídy

I když je momentálně trombóza diskutována s onemocněním COVID-19, známá je také jako onemocnění spojené s dlouhým cestováním. Bývá důsledkem tzv. syndromu turistické třídy, cestování dopravními prostředky, zejména letadly, často u cestujících sedících u okénka, kteří nemají možnost protáhnout si nohy. A netýká se to jen cestování letadlem, ale i jakýmkoliv jiným dopravním prostředkem, bez možnosti protáhnout se. Onemocnění se rozvíjí nejčastěji v oblasti lýtek a stehen a postihuje jen jednu z dolních končetin.

 

 

Léčba a prevence

Prevence je u žilních trombóz nesmírně důležitá. Léčba u rozvinutých trombóz spočívá v užívání léků na ředění krve. Vyskytuje-li se krevní sraženina, jsou nemocnému naordinovány léky na její rozpuštění, tzv. trombolytika. V rámci preventivních opatření je doporučován zdravý životní styl, jehož základem je dostatek pohybu, pestrý a vyvážený jídelníček, absence kouření a alkoholu, dostatek spánku a eliminace stresu. Během dlouhých cest jsou nutné elastické kompresní punčochy na podporu cirkulace krve.

Zdraví srdce a cév a doplňky stravy

Na podporu zdraví srdce a cév je možné užívat také kvalitní doplňky stravy. Jedním z takových doplňků je HEART POWER představující mimořádnou sílu přírody v podobě extraktů léčivých bylin a medicinální houby. Tato unikátní kombinace příznivě ovlivňuje činnost kardiovaskulární soustavy. HEART POWER je epigenetické nutraceutikum pro kardiovaskulární systém a posílení srdce. Funkce a činnost všech vnitřních orgánů a systémů závisí na kvalitě prokrvení včetně dodávky kyslíku a živin, odstranění CO2 a zbytkových a metabolických produktů z organismu, které svým unikátním složením příznivě ovlivňuje doplněk stravy prémiové kvality HEART POWER.

Doplněk stravy HEART POWER přispívá ke:

 – Zdraví srdce

– Zdraví kardiovaskulární soustavy

– Prokrvení vnitřních orgánů

 – Odstraňování škodlivin a metabolitů

Obsah balení: 120 veganských tobolek Dávkování: 2 veganské tobolky 2 x denně (ráno a večer) s jídlem.

 

Heart Power a další vysoce kvalitní produkty na podporu zdraví najdete na našem e-shopu. Pevné zdraví po celý rok, to jsou doplňky stravy Diamond Immunity!

 

 

 

 

 

 

https://zdravi.euro.cz/leky/tromboza-dolnich-koncetin-priznaky-lecba/
https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/zaludny-covid-19-se-u-kazdeho-chova-jinak-krome-zanetu-zpusobuje-i-lepkavou-krev-40326410
https://www.nzip.cz/clanek/1065-covid-19-priznaky-onemocneni
https://e-coretvasa.cz/artkey/cor-202088-0006_coagulopathy-accompanying-severe-forms-of-coronavirus-infection-covid-19-incidence-of-thrombotic-complicat.php

 

 

Komentáře jsou vypnuty